İstanbul Kalkınma Ajansı ve Dijital Oyun Geliştiricileri Derneği (DOGED) işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan Oyun ve Uygulama Geliştiricilerine Yönelik “Devlet Destekleri Bilgilendirme Semineri” etkinliğinde oyun ve mobil uygulama geliştiren şirketlere devlet desteklerinin detaylı bir şekilde tanıtılması ve sektörün ihtiyaçlarına yönelik fikir alışverişinde bulunulması hedefleniyor.

20 Ekim 2015 tarihinde İstanbul Divan Otel’ de düzenlenecek olan “Devlet Destekleri Bilgilendirme Semineri” nde bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlere teşvik sağlayan kurumların tümü ilk kez bir araya gelerek katılımcılara hitap edecek ve onlardan gelen soruları ilk ağızdan yanıtlayacak.

İstanbul Kalkınma Ajansı ve DOGED işbirliğiyle düzenlenen toplantıya Ajans yetkililerinin yanı sıra TÜBİTAK, KOSGEB, Ekonomi Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ ndan temsilciler katılacak ve ilgili kurumlardan etkinliğe katılacak olan uzmanlar, hangi şartlar altında ne tür destekler verildiğini katılım sağlayan girişimcilerle paylaşacaklar.

Etkinlikte, Kalkınma Ajansları tarafından her yıl kamuoyu ile paylaşılan mali ve teknik destek programları hakkında bir bilgilendirme sunumu yapılacak ve genel hatlarıyla ne tür destekler var, proje başvurusu nasıl alınır, destek almaya hak kazanan projeler nasıl belirlenir, sözleşme imzalanmasına kadar nasıl bir süreç yaşanmaktadır sorularına yetkili kişiler tarafından cevap verilecek.

TÜBİTAK tarafından ise, girişimcilere sağlanan ulusal destek programlarına dair sunumlar yapılacaktır. Öte yandan, katılımcıların bilgi alabilecekleri bir diğer teşvik programı ise Avrupa Birliği tarafından başlatılan ve 80 milyar avroluk bütçesiyle Avrupa’ nın en büyük Ar-Ge ve teşvik programı olan Horizon 2020 olacak.

r6

Devlet Destekleri Bilgilendirme Seminer Posteri

Etkinliğin Ekonomi Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek sunumunda, “Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörleri”ne yönelik sağladığı desteklerle birlikte yurt dışı fuarlara katılım; yurt dışı birim, marka ve tanıtım faaliyetlere sağlanan teşvikler hakkında bilgilendirme yapılacak.

Ülkemizdeki KOBİ’ lerin küresel pazarlarda söz sahibi olmasını sağlayan, KOBİ ve girişimcilik politikalarının belirlenmesinde etkin ve örnek alınan bir kurum olma vizyonu ile hareket eden KOSGEB’ in bilişim alanındaki şirketlere sağladığı destekler hakkında detaylı bilgilendirme de etkinlik programı içerisinde ayrıca yer almakta.

Bilindiği üzere, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ nın görev alanları ile ilgili konularda yerli tasarım ve üretime yönelik Ar-Ge projelerinin desteklenmesi amacıyla çeşitli konu başlıklarında teklif çağrılarına çıkılmakta. 20 Ekim günü yapılacak olan bilgilendirme sunumlarında güncel çağrı konuları, son başvuru tarihleri ve başvuru süreçleri yer alacak.

Saat 09:00’ da başlayacak Devlet Destekleri Bilgilendirme Semineri etkinliğimiz için katılımcılardan LCV göndermekleri beklenmektedir. Bununla ilgili olarak da, katılım durumunuzu kayit@doged.org adresinden bizlere iletebilirsiniz.


Etkinlikle ilgili yer, zaman ve etkinlik program detayları ise şöyle:

Yer: İstanbul Divan Oteli, Asker Ocağı Caddesi 34367 No:1 Taksim, İstanbul

Saat: 09:00 – 17:30

Program:

09:15 – 09:45 Kayıt

09:45 – 11:00 Kalkınma Ajansları Destek Sistemi ve İSTKA Destekleri

11:00 – 11:15 Kahve Arası

11:15 – 12:30 TÜBİTAK Destekleri

12:30 – 13:30 Yemek Arası

13:30 – 14:45 Ekonomi Bakanlığı Döviz Kazandırıcı Hizmet Sektörlerine Yönelik Destekler

14:45 – 15:00 Kahve Arası

15:00 – 16:15 KOSGEB Destekleri

16:15 – 16:30 Kahve Arası

16:30 – 17:30 Ulaştırma Bakanlığı Ar-Ge Proje Destekleri